Wszyscy Polacy znają najdłuższą ulicę w Polsce – Piotrkowską w Łodzi, ale niewiele osób wie, że to jedna z najdłuższych ulic w Europie. Ale nie jest to jedyna niespodzianka, którą skrywa to miejsce. W tym artykule pokażemy jeszcze więcej sekretów ulicy Piotrkowskiej!
Z czego słynie ulica Piotrkowska?
Ulica Piotrkowska w Łodzi jest najdłuższą ulicą w Polsce i jedną z najdłuższych na naszym kontynencie. Niektórzy nawet przyznają jej pierwsze miejsce! Ma długość około 4,2 km i pierwotnie była szlakiem łączącym Piotrków Trybunalski ze Zgierzem, na szlaku którego znajdowała się wtedy jeszcze mała, przydrożna osada miejska Łódź, położona na obszarze zwartej Puszczy Łódzkiej.
Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Piotrkowska znacznie podupadła w czasie wojny, ale około 1990 roku zarządzono jej odbudowę i rozbudowę, dzięki czemu dzisiaj możemy ją podziwiać w obecnym kształcie.
Skąd się wzięła nazwa Piotrkowska?
Ze względu na fakt łączenia Piotrkowa Trybunalskiego ze Zgierzem ten szlak szybko zaczęto nazywać traktem piotrkowskim. Dopiero w 1823 roku burmistrz istniejącej już Łodzi nadał jej imię „Piotrkowska”. W języku potocznym łodzianie nazywają ją jednak „petryną”.
Ulica Piotrkowska. Prawdziwy puls Łodzi
Dzięki umiejscowieniu w centrum i obszerności ul. Piotrkowska stanowi obecnie puls życia miejskiego, a nawet nocnego. Dzięki setce barów, restauracji, klubów i innych miejsc spotkań, a także siedzibom biznesów takich jak salony tatuażu przyciąga tysiące łodzian i osób przyjezdnych, które chętnie spędzają tu czas.
Ponadto ulica ta często służy miastu jako miejsce przeróżnych wydarzeń, instalacji artystycznych, parad i happeningów. Dzięki wysokim budynkom otaczającym trakt umożliwia np. wyświetlanie obrazów oraz animacje 3D. Piotrkowska jest również wykorzystywana podczas jarmarków świątecznych dzięki swojej ponadprzeciętnej długości i szerokości zapewniającej dużo miejsca.
Wszystko to sprawia, że Piotrkowska stanowi nie tylko bardzo długą ulicę, ale odgrywa ważną rolę w życiu kulturalnym i społecznym Łodzi. Jej utrzymującą się popularność zapewniają także studenci, którzy co roku odwiedzają trakt, spragnieni wrażeń.
Czy na Piotrkowskiej można pić alkohol?
Podczas odwiedzin tego rejonu Łodzi warto jednak pamiętać, że w obrębie ul. Piotrkowskiej oraz przylegającej do niej al. Marszałka Józefa Piłsudskiego do pl. Wolności zakazane jest spożywanie alkoholu. Można się temu oddać wyłącznie wewnątrz miejscówek traktu.

Co zobaczyć na Piotrkowskiej w Łodzi? Podpowiadamy
Jak zostało wspomniane wcześniej, na ul. Piotrkowskiej znajdziemy różne miejsca warte odwiedzenia. Poniżej przedstawiamy tylko kilka z nich, ponieważ porządne zwiedzenie całego traktu zajęłoby dobre kilka dni. Oto nasze propozycje:
- Centralne Muzeum Włókiennictwa.
- Kamienica pod Gutenbergiem – piękna, zabytkowa kamienica pochodząca z roku 1896.
- Bazylika archikatedralna św. Stanisława Kostki.
- Galeria Wielkich Łodzian – grupa plenerowych rzeźb z brązu, upamiętniających sławne osoby związane z Łodzią.
- Aleja Gwiazd – na której są upamiętnione największe polskie persony.
- Seria pomników „Łódź Bajkowa” – Pomnik Misia Uszatka.
To tylko kilka z miejsc wartych zobaczenia na ul. Piotrkowskiej. Dobrze jest dobrać atrakcje do swoich zainteresowań, aby w pełni docenić trakt i skorzystać z wizyty na nim, jak tylko się da.