Muzeum Kinematografii w Łodzi kryje w sobie wiele wystaw stałych, a jedną z nich jest „Pałac pełen bajek”, uświetniająca to miejsce od niespełna roku. Jej celem jest przybliżanie odwiedzającym historii polskiej animacji, ale też przypomnienie im dziecięcych lat, kiedy bajki były przyjemną codziennością.
Co kryje wystawa „Pałac pełen bajek”? Sprawdzamy
Jak przeczytamy na oficjalnej stronie wydarzenia, na widzów czeka 10 kubików poświęconych bohaterom dobranocek, wieczorynek oraz filmów kinowych. Ekspozycja składa się z dwóch ścieżek: animacji lalkowej oraz animacji rysunkowej. Dzięki temu odwiedzający podczas oglądania wystawy mogą natknąć się na takie kultowe postacie jak miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok, miś Colargol, koty Filemon i Bonifacy, a nawet Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka.
Te znane wszystkim bajki powstały w łódzkim Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Studiu Filmowym Anima-Pol w Łodzi i Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie. Właśnie dlatego ważne jest, by pamiętać o ich twórcach oraz przekazywać te pomniki sztuki z pokolenia na pokolenia.
Interaktywna zabawa w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Jak wiadomo, bajki nie tylko się ogląda, ale również odczuwa. Organizatorzy zadbali więc również o to, by osoby oglądające ekspozycję mogły również wziąć udział w przygodach bohaterów i pomóc im w wydostaniu się z tarapatów. Dlatego w części poświęconej Muminkom, nakręconym według książek Tove Jansson, na zwiedzających czeka tajemnicza torebka Mamy Muminka. Zostały w niej ukryte oryginalne półpłaskie lalki z dobranockowego serialu oraz slajdy z kadrami z animacji. Z kolei w części poświęconej misiowi Coralgolowi można obejrzeć scenografię z planu animacyjnego i zapoznać się z jego przygodami.

Wystawa jest również dostępna dla odwiedzających z niepełnosprawnościami. Osoby niewidzące i słabowidzące dzięki tyfloformom mogą poznać bohaterów ekspozycji poprzez dotyk.
Jak obejrzeć ekspozycję „Pałac pełen bajek”?
Warunkiem obejrzenia wystawy jest zakupienie biletu do Muzeum Kinematografii. Dzięki niemu możliwe jest wejście na ekspozycję stałą oraz obejrzenie trzech wystaw artystycznych, które są jej częścią.