Wczoraj, 3 lutego obchodziliśmy urodziny Anny Rynkowskiej – historyczki, aktywistki, działaczki społecznej i regionalistki, która pisała o Łodzi i Łódź kochała od dziecięcych lat. Swoje życie poświęciła działalności naukowej na rzecz rodzinnego miasta, dlatego tak ważne jest, żeby o niej pamiętać.
Łodzianka od urodzenia i od serca
Anna Rynkowska przyszła na świat 3 lutego 1903 w Łodzi. Odebrała wykształcenie w szkole powszechnej, a później została wysłana do prywatnego gimnazjum Janiny Prysewiczówny, gdzie w 1922 roku zdała maturę. Co ciekawe, już w tak młodym wieku znała aż sześć języków obcych, co było tylko pierwszą przesłanką jej ponadprzeciętnego intelektu i zdolności, które później zaowocują bogatym dorobkiem naukowym.
Zaraz po skończeniu matury w 1922 r. zatrudniła się jako nauczycielka i w szkole pracowała do wybuchu wojny. W międzyczasie podejmowała kursy nauczycielskie oraz rozpoczęła studia prawnicze, które wkrótce porzuciła. Na uniwersytet powróciła w 1930 roku, a siedem lat później uzyskała tytuł magistra. Rozpoczęła również studia doktoranckie, które przerwała wojna.
Tajna i wojenna działalność Anny Rynkowskiej
W czasie okupacji została wysiedlona do Głowna (na teren Generalnej Guberni), gdzie wspólnie z mężem Józefem Rynkowskim, także pedagogiem, zorganizowali i prowadzili tajne nauczanie. Później na dobre zaangażowała się w naukę i była współorganizatorem Katedry Historii Społeczno-Gospodarczej Polskiej i Powszechnej na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1950–1973 była kustoszem, pracownikiem Archiwum Państwowego w Łodzi. Jako pracownik naukowy archiwum przez 20 lat gromadziła i opracowywała akta przemysłowe i bankowe. Była organizatorem i kierownikiem Oddziału Akt Gospodarczych. W latach 1967–1971 była lektorem języka włoskiego na Uniwersytecie Łódzkim.
Działalność dla Łodzi
W zasadzie od ukończenia szkoły Anna Rynkowska zajmowała się pracą dla Łodzian – najpierw jako nauczycielka, a potem historyczna i regionalistka. Rynkowska była autorką wielu publikacji naukowych oraz artykułów popularyzujących historię Łodzi. Jej najważniejszym dziełem jest monografia Ulica Piotrkowska z 1970 roku, która do dziś stanowi cenne źródło wiedzy o głównej arterii miasta.
Ponadto aktywnie działała w licznych organizacjach i stowarzyszeniach, przyczyniając się do popularyzacji wiedzy o Łodzi. W uznaniu jej zasług, w 1994 roku jej imieniem nazwano pasaż pomiędzy al. Kościuszki a ul. Wólczańską.
Anna Rynkowska – łodzianka z powołania
Anna Rynkowska pozostaje w pamięci mieszkańców jako wybitna badaczka i popularyzatorka dziejów Łodzi, której prace nie straciły na wadze. Dzięki niej zachowało się wiele źródeł o historii miasta oraz okolic, a jej postawa inspiruje dzisiejszych historyków.